wewnętrzna energia

Wewnętrzna energia

Wieki temu odkryto zależność punktów na ciele i ustępowania bólu, jednak jakie jest tego wyjaśnienie? W jaki sposób ucisk mięśnia w nodze może spowodować rozluźnienie w barku? Tu właśnie akupunktura spotyka się z ideologią chińskiej kultury. Według ludzi ze Wschodu, warunkiem istnienia życia jest przepływ energii, wspomniane dynamicznie zmieniające się siły we wszechświecie. Odzwierciedlenie tego znajduje się w organizmie człowieka – w naszym ciele również krąży energia nazywana przez Chińczyków jako Qi (chi). Te siły witalne płyną w nas kanałami energetycznymi (meridianami) oraz naczyniami krwionośnymi i tak jak tlen docierają do wszystkich komórek ciała odżywiając je.

Pojęcie Qi dla ludzi Zachodu może być trudne do zrozumienia, ale na Wschodzie oznacza życiową siłę napędową, coś co daje nam temperament i wigor w życiu. Aby zachodziła prawidłowa równowaga w świecie, konieczny jest swobodny przepływ energii między człowiekiem a otoczeniem. Jedynie spokojny przepływ Qi oznacza zdrowie zarówno ciała jak i ducha. Jakiekolwiek zaburzenie w zrównoważonej cyrkulacji energii (zablokowana lub wzmożona wymiana) objawia się wystąpieniem pierwszych symptomów choroby. Nieprawidłowość w przepływie może być spowodowana wieloma czynnikami – zablokowanie często następuje w skutek urazu mechanicznego, infekcji i stresu, wówczas organy do których nie dopływa życiodajna energia ulegają osłabieniu. Stosowanie akupunktury ma na celu skorygowanie niewłaściwego przepływu Qi w kanałach energetycznych poprzez stymulację odpowiednich punktów ciała i tym samym przywrócenie równowagi energetycznej w organizmie.

Badania zachodniej medycyny nie znalazły jak dotąd potwierdzenia koncepcji energii Qi oraz akupunktury, jednak nie hamuje to rosnącego zainteresowania pacjentów tymi metodami.

POWRÓT
Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.    [ROZUMIEM]